Vakuumiin pakattu sillifilee ja kokosilli ovat tuotteita, joista valmistetaan oman perinnereseptin pohjalta herkut juhannuspöytään. Kevääseen 2016 saakka nämä tunnettiin nimellä BOY. Toukokuun alusta alkaen kääreessä on uusi – joskin tuttu – nimi: Ahti. Aiemmin “kevytsuolatuina” tunnetut tuotteet ovat nyt markkinoilla nimelläAhti Perinteinen sillifilee ja Ahti Perinteinen kokosilli.
Brändimuutoksella halutaan korostaa sitä, että kaikki Orkla Foods Finlandin valmistamat, vakuumiin pakatut sillit valmistetaan Suomessa. Ahti-brändin tuotteet ovat kotimaassa valmistettuja, kun taas BOY-tuotteet valmistetaan Ruotsissa. Siten Ahti on luonteva koti myös vakuumiin pakatuille silleille.
Voiko 9 % suolapitoisuuden tuotetta kutsua “kevytsuolatuksi”?
Vastuullisena toimijana Orkla Foods Finland lakkasi käyttämästä nimeä “kevytsuolattu” syksyllä 2015. Yleisesti käytössä oleva nimi kevytsuolattu on peräisin ajalta, jolloin juuri tämä tuote oli muita sillifileitä kevyemmin suolattua.
Silloin markkinoilla olevien suolattujen sillifileiden suolapitoisuus oli paljon nykyistä korkeampi – jopa 16 % – ja kevytsuolatut fileet olivat näihin verrattuna vähäsuolaisempia. Sittemmin suolaa on kokonaisista silleistä yleisesti vähennetty, eikä eroa kevytsuolattuun enää ole.
– Emme voi johtaa kuluttajaa harhaan kutsumalla silliä kevytsuolatuksi, vaan toimimme tässä asiassa vastuullisesti, toteaa tuoteryhmäpäällikkö Lotten Lundén.
Entinen “kevytsuolattu” tuote on nyt markkinoilla nimellä Ahti Perinteinen sillifilee ja Ahti Perinteinen kokosilli.
Kaikki Orkla Foods Finlandin käyttämä silliraaka-aine on MSC-merkittyä. Vakuumisillit valmistetaan Orkla Foods Finlandin tehtaalla Turussa.